A népmesék sokszor túl korán jönnek, a kiskamaszok valós problémáiból viszont nem kérünk
Miért hallgattunk régen felnőttként is meséket, és miért lenne érdemes még ma is így tennünk? Milyen a jó gyerekirodalom, és tényleg számít-e, hogy fejből mesélünk a gyerekeknek? A Nem rossz könyvek podcast új részében a téma a gyerekirodalom, vendégünk pedig Boldizsár Ildikó író meseterapeuta és Kovács Eszter, a Pagony Kiadó alapító főszerkesztője.
A tartalomból:
- 00:00 Felbolydult mindennapok és friss könyvélmények: Ian Johnson – Sparks és Alice Miller – A test kiáltása, valamint Martin Miller – A tehetséges gyermek igazi drámája.
- 8:35 Mai témánk a mese- és gyerekirodalom. Vendégeink Boldizsár Ildikó író, meseterapeuta és Kovács Eszter, a Pagony Kiadó főszerkesztője.
- 13:45 Mennyire fontos, hogy hogyan van illusztrálva egy gyerekkönyv? Képet olvasni ugyanúgy meg kell tanulnunk, mint szöveget értelmezni. Tíz gyerek tízféleképpen tud egy képbe belépni és abban mozogni.
- 22:20 Vesztettünk azzal, hogy felnőttként már nem nagyon olvasunk meséket? Kiknek lenne érdemes újra olvasniuk? Népmesék és műmesék különbsége.
- 26:10 Átestünk a ló túloldalára, ma már szinte mindenki terápiás célból keresi a meséket, a szórakoztató funkció háttérbe szorult.
- 28:10 Meg lehet alapozni a gyerekkori meseolvasással, hogy felnőttként olvasóvá váljunk?
- 35:45 Meddig van érdemi ráhatása a szülőnek arra, hogy mit olvas a gyerek, és mikortól számítanak más tényezők? Nagy hasonlóságok a gyerek- és a felnőttszempontok között.
- 39:30 Tényleg mindenképp fejből kell mesélni a gyerekeknek? (Spoiler: nem.)
- 43:07 A nagy váltás: közös olvasásból önálló olvasóvá válás.
- 46:30 A felnőtteknek is sokszor nehezebb ma olvasni, mint régen.
- 47:20 Klasszikus mesék borzalmai, hogy lehet ezt jól kezelni? Mesék, amikben az élet nehezebb aspektusai is előkerülnek.
- 52:30 Ötéves kor előtt ne is próbálkozzunk népmesékkel, viszont a kamaszgyerekeket sokszor túlféltik a szülők a könyvválasztásnál.
- 57:08 Három-három könyv Kovács Eszter és Boldizsár Ildikó ajánlásában.
Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.
A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek:
- #1 Kedvenc könyveink korábbi életszakaszainkból
- #2 Miért szeretjük annyira a skandináv irodalmat?
- #3 Mit tud kezdeni az irodalom a magyar politikával?
- #4 Mit olvasol, amikor gyereked születik? – anyaság az irodalomban
- #5 Ezek voltak a kedvenc könyveink 2023-ban
- #6 Hogy lesz egy könyv az év legjobb könyve?
- #7 Hogyan érdemes Krasznahorkait olvasni?
- #8 Hogyan lehet regényt írni egy bipoláris depresszió történetéből?
- #9 Tízmillió kis privát pokolban él mindenki, erről nem lehet regényt írni
Címlapkép: Botos Tamás, vágó: Fórizs Mátyás