Efkilenc és nyhill eredettörténete a Hangoverben
Hétvégi ébredések mellé kitalált zenés sorozatunk élőben is elcsíphető volt az idei Kolorádó fesztiválon a KERET színpadán. Csütörtökön a Holdudvar hiphop kollektíva két, külön-külön is alkotó rapperével, producerével, Hegyes Dániellel, azaz nyhillel és Kondor Tamással, azaz Efkilenccel beszélgettünk a Jeti az erdőben keretein belül.
A srácok főként nyugisabb, hip-hop és dub számokat, valamint egy-két r&b-sebb, jazzesebb dolgot hoztak a napindításhoz:
Efkilenc első emléke a hip-hoppal, testvérének egyik Sub Bass Monster kazettájához kötődik: „Ovis voltam, olyan hat éves forma, amikor nem emlékszem miért, de megharagudtam rá, úgyhogy megfogtam ezt a kazettát, kiszedtem a tokjából, és kihúztam a szalagot. Visszagondolva az egyik legsúlyosabb bűn, amit elkövettem. Lehet hogy vezeklésképpen próbálok most mindenfélét csinálni.” Később 15-16 évesen kezdett el „rendesen magyar rap zenét hallgatni”, és koncertekre járni.
Amikor Egerből Budapestre jött, már hallott a Mulató Aztékokról és a Rimbiózisról, akik közelebb is álltak hozzá, mint „a gengszterkedős, menőzős sztorik”. Amikor pedig úgy döntött, hogy belevág a rappelésbe, a mulató aztékos emekajji segített neki sokat.
Nyhillnek szintén egy Sub Bass Monster kazetta volt az első műfajhoz köthető emléke: „csak így futólag, hogy uauh, mit csinál a bácsi? Tankcsapda előbb kapott el, meg a Slipknot, a progresszív metál,” szóval volt egy metálos, fusionos korszaka, aztán talán mert lenyugodott, elkezdett több hiphopot hallgatni. Egyébként pont Efkilenc segített neki sokat zeneileg, így számára ki is maradt „a dopmanes vonal”.
Először a Pharcyde Bizarre Ride II című mixtape-je fogta meg igazán, de Kendrick Lamar is meglepte, mivel korábban a műfajon belüli ismeretei a 50 Cent - Dr. Dre - Snoop Dog szintekig terjedtek. Aztán jött a Tribe Called Quest, Quasimoto, MF Doom, végül egy közös ismerősön keresztül összeismerkedett Efkilenccel, aki a magyar szcénába is bevezette.
Efkilenc azt is elmesélte, hogyan keveredett a Mulató Aztékok-univerzumba: nem is számított rá, de miután ráírt Tinkre, hogy nincsenek-e a számára beatjeik, megkapta emekajji telefonszámát, majd rövidesen a híres Balzac utcai rezidencián kötött ki. Két hétre rá, hogy megkapta a beatet, emekajji felhívta, hogy akkor fel is vehetnék a számot. Másnap, mikor befejezték a felvételt, Efkilenc ott maradt a stúdióban, és „mint légy a falon” leshette ki, ahogy az aztékok zenét csinálnak.
„Utólag már látom, hogy pontosan ugyanazt csinálták, mint amit én csinálok most a haverjaimmal. Összeülünk, zenéket hallgatunk, sztorikat mesélünk, és közben írunk szövegeket, meg beateket” – mondta Efkilenc.
Ezek pedig az elhangzó számok:
- Artifacts - C'Mon Wit Da Git Down
- Mach-Hommy - The Stellar Ray Theory
- Herman Chin Loy - Rest Your Self
- Brady Watt, Westside Gunn, DJ Premier - The Narcissist
- Clovis Ochin, Camoflauge Monk, SonnyJim, DJ Low Cut - Patricia Kaas
- The Roots - What They Do
- ELIZA - Livid
- Augustus Pablo - Java
- Action Bronson - Estaciones
- Heems, Lapgan - Bukayo Saka
- Grand Puba - I Like It (I Wanna Be Where You Are)
- A$AP Twelvyy - Jus Lef Phoenix
- Devin The Dude - Doobie Ashtray
- Roc Marciano - LeFlair
- Sonnyjim - Hardwork
- Augustus Pablo - Each One Dub
- Redman - Pick it Up
- Jacob Miller - Baby I Love You So