Két kultikus rendező, Costa-Gavras és Wim Wenders is hozza a filmjét a klasszikus filmek budapesti fesztiváljára
A restaurált klasszikusok nemzetközi fesztiválját, a Budapesti Klasszikus Film Maratont szeptember 17-22. között immár 7. alkalommal rendezi meg a Nemzeti Filmintézet. Ezúttal a 110 éves magyar animáció lesz Budapest legnagyobb filmes eseményének központi témája.
De lesz két igazi sztárvendég is. A politikai thriller műfaját megújító Costa-Gavras (1933) mintegy hét évtizedet felölelő pályafutásának egyik kiemelkedő alkotása, a berlini filmfesztivál fődíjával, az Arany Medvével is jutalmazott Zenedoboz (Music Box, 1989) a XX. századi magyar történelem tragédiájára tekint vissza.
A magyar származású Joe Eszterhas forgatókönyvéből készült, részben Magyarországon forgatott film nagyszerű színészi alakításokkal, Jessica Lange és Armin Mueller-Stahl főszereplésével, megrázó erővel mutatja be, milyen következményei vannak a múlt elhallgatásának, hogy miért fontos az egyén és a társadalom szintjén is a felelősségvállalás, a történelemmel való szembenézés. A bemutatása idején szép sikert arató film producere Andy Vajna volt, aki idén ünnepelte volna 80. születésnapját - írja közleményében az NFI.
Az Oscar-díjas Costa-Gavras személyesen is ott lesz a Zenedoboz vetítésén szeptember 17-én, másnap pedig egy szakmai beszélgetésen vesz részt a Francia Intézetben.
A másik díszvendég Wim Wenders, a kortárs európai film meghatározó alakja, akinek alkotásai nagyvásznon lesznek láthatók és több közönségtalálkozón is feltűnik.
„Ki akar aludni, ha száz filmet is meg lehet nézni?” - tette fel a kérdést a budapesti közönségnek Wenders, aki azt is hozzáfűzte mosolyogva, hogy érdemes régi filmeket nézni, és az új filmek túlértékeltek.
És hogy mik lesznek még? A Filmintézet közleménye alapján minden, mi szemnek-fülnek ingere: a 8 és 1/2, az Alkony sugárút, az Alphaville, az Ének az esőben, a Hair és a frissen felújított Csapd le csacsi. Európai összefogással valósult meg A halál után című, 1920-ban készült némafilm, egy erotikus bűnügyi thriller restaurálása, amely szintén nagyvásznon lesz látható. A Maratonon lesz a restaurálási premierje a Hugó, a víziló című, amerikai-magyar koprodukcióban készült animációs filmnek is, melynek restaurálása a Library of Congress és a Filmintézet együttműködésében valósult meg. Olyan külföldön is alkotó magyar animációs tehetségek is reflektorfénybe kerülnek, mint John Halas (Halász János), Jean Image (Hajdú Imre), az Oscar-díjas George Pal (Marczincsák Gyula György), Maros Zoltán vagy Falus Éva.
Az NFI Filmarchívum célja, hogy felkutassa és elérhetővé tegye a magyar filmkincs kallódó alkotásait, bemutassa a magyar származású, nemzetközi jelentőségű alkotók életműveit. Vetítik a Made in England című dokumentumet is, amelyben Martin Scorsese a nagyszerű és öntörvényű brit alkotópáros, Michael Powell és Emeric Pressburger (Pressburger Imre) életművét mutatja be.