A könyvtár mélyén találtak rá egy eddig ismeretlen Chopin-keringőre
A New York-i Morgan Könyvtár és Múzeum páncéltermében felfedeztek egy 200 évvel ezelőtt írt, eddig ismeretlen Chopin-keringőt. A lengyel zeneszerző szignóját tavasszal találta meg egy kutató.
„Arra gondoltam, hogy mi folyik itt? Mi lehet ez? Nem ismertem fel a kottát!” - mondta Robinson McClellan.
Miután lefényképezte a partitúrát, és otthon lejátszotta zongorán, még mindig voltak kétségei, ezért konzultált egy Chopin-szakértővel. De a könyvtár vizsgálata megállapította, hogy tinta és a papír nem hamisítvány. A tollrajzot is Chopinéval egyezőnek találták, beleértve a stilizált basszuskulcs szimbólumát és a zeneszerzőre jellemző firkálásokat. „Teljesen biztosak vagyunk a következtetésünkben” - mondta McClellan.
A felfedezés vitát válthat ki a klasszikus zene területén, ahol a feltárt remekművekről szóló híreket néha szkeptikusan fogadják, és ahol a hamisítványok és hamisítások története ismert - emlékeztet a New York Times.
Az 1849-ben nem egészen 40 évesen elhunyt Chopin a zenetörténet klasszikusa, de nem a legtermékenyebbek közül való. Mintegy 250 darabot írt, szinte kizárólag szólózongorára. A múzeum úgy véli, hogy a kotta 1830 és 1835 között készült, amikor Chopin a húszas évei elején járt.
Lang Lang zongoraművész szerint a dallam a „drámai sötétségből valami reménykeltővé változik át”. Így hangzik az előadásában:
(Guardian)