Hallatlan: egy budapesti bérház közössége fellázadt a közös képviselő ellen
A legtöbb budapesti bérház életében a lakógyűlés instant gyomorgörcs: valaki mindig megsértődik, valami nem lesz befizetve, a bűzölgő kukák pedig többnyire maradnak a bejárati ajtó mellett. Azonban van egy hely Budán, ahol a lakók fellázadtak a közös képviselő ellen, kezükbe vették a sorsukat és azóta szeretnek gyűlni. A házuk pedig egyre szebb lesz. A Bartók Béla úton magasodó Csontváry-ház lakói semmit sem bíznak a véletlenre.
Buda halott
Soltész Noémi építész, a Nanavízió társalapítója és Édes Balázs közgazdász, a Lumoconcept ügyvezetője 2012-ben, szinte véletlenül kerültek a környékre. A házaspárnak esze ágában sem volt Budára költözni, ahol „10 után semmi sincsen”, így elsősorban a pesti belvárosban kerestek új otthont maguknak. Viszont olyan szokványos paraméterek, mint a négyzetméterek száma, vagy a benapozottság mellett Noémi és Balázs a szóba jöhető épületek történetének is utánanézett, így találtak rá a Gárdonyi tér szabálytalan alakú épületére. Itt az egykori lakó, Csontváry Kosztka Tivadar festő történetén kívül még rengeteg legenda várt felfedezésre.
Ma már nehéz elhinni, de a 2010-es évek elején a Bartók környéke még nem a 900 forintos presszók és az autentikus nápolyi pizza földje volt. A környék álmos, az ingatlanok ára pedig nagyon alacsony volt. Így jutott hozzá Noémi és Balázs nem kis szerencsével a Csontváry-ház negyedik emeletén lévő tágas, napfényes és eléggé lepukkant lakáshoz. A szakmájukból adódóan őket nem rettentették vissza az állapotok, Noémi számára rutinfeladat volt mindössze öt hét alatt eljuttatni az ingatlant ebből az állapotból egy színes, barátságos otthonná, tele eredeti megoldásokkal, mint a hálószobában terpeszkedő régi fürdőkád.
Azonban a felújítás végeztével sem zárták magukra a lakásuk ajtaját. Ehelyett összefogva a többi lakóval, hozzáláttak ahhoz, hogy másoknak is megmutassák az 1911-ben épült ház történetét, ahol nemcsak minden lakáshoz tartozott cselédszoba, de még borospince is szolgálta a lakók kényelmét.
A Csontváry-ház
A Csontváry-házat legtöbben a legendás, ma is működő Hadik kávéházról ismerik, amely annak idején egy közeli laktanyáról kapta nem túl romantikus nevét. A kávéház a Horthy-korszakban felfutó Szentimreváros szívcsakrája volt: a korszak egyre fojtogatóbb légkörében igazi béke szigete, ahol a márvány asztalkák mellett megfértek Lágymányos hivatalnokai, a környéken lakó írók és a Bartók (akkor éppen Horthy Miklós út) tetőtéri műtermeiben dolgozó képzőművészek, a Gellérthegy méltóságos urai és a közeli Eötvös Collégiumból lesétáló francia vendégprofesszorok. A kávéház hatalmas kirakatablakain gyerekkorában gyakran belesett a szemben lakó Nemes Nagy Ágnes, hátha éppen a törzsasztalánál találja bálványát, Karinthy Frigyest. Nemes Nagynak gyakran szerencséje lehetett, hiszen az író és felesége, Bőhm Aranka a fél életüket a kávéházban töltötték: itt írtak, szórakoztak, vagy éppen bujkáltak a hitelezőik elől. Az épület pincéjében pedig a Szatyor Bár nevű szórakozóhely táncparkettje és kétes minőségű alkoholkínálat várta a vendégeket. A hely különös nevét Karinthy Frigyestől kapta, aki a hely gyékényborítását meglátva nevezte el a szórakozóhelyet.
A Szatyor volt a célpontja Gerlóczy Gedeon építésznek is, aki 1919 őszén jazzkoncertre igyekezett a térre. Gerlóczy pont műtermet keresett magának, így amikor meglátta a „Kiadó” feliratot a kapualjban, azonnal felment az emeletre. A padlástérben kialakított műterem a nemrég elhunyt Csontváry Kosztka Tivadarhoz tartozott, Gerlóczy a hagyaték rendezgetése közben találta meg a rokonságot. A család nem volt annyira lelkes Csontváry művészetétől. Ezen az estén éppen azt méregették, hogy a képek ugyan ócskák, viszont a bácsi kiváló belga vászonra festette őket, azt még használtan el lehet adni, függetlenül attól, hogy mit sikerült ráfestenie az öregnek. A fiatal Gerlóczy azonban hitt a képekben. Olyannyira, hogy a külföldi taníttatására szánt teljes összeget elverte a ponyva árverésen: így ismerhette meg a világ többek között a Magányos cédrust, amiből kocsiponyva lett volna, ha Gerlóczy aznap este nem megy a Szatyorba.
Már túl jó a hely
Ha valaki ma benyit a mélykék Zsolnay csempés lépcsőházba, azonnal egyértelmű, hogy az itt élők szeretik a házukat. A sokáig az adott évben 100. születésnapjukat ünneplő házakat bemutató Budapest100 rendezvénysorozat 2015-ben – tekintve, hogy 1915-ben tombolt az első világháború, és nem sok minden épült Budapesten – a városi terekre koncentrált. Noémi és Balázs néhány lelkes lakótárssal mozgósította a Csontváry-ház közösségét. A Budapest100 önkéntesei kikutatták a ház történetét, és rengeteg archív felvétel is felbukkant a Horthy-korszak féktelen, Szatyorban áttáncolt éjszakáiról és a Hadik asztaltársaságairól. A képeket az épület körfolyosóján, damillal lógatták a belső udvar fölé, ahol filmeket vetítettek a lakóknak, és persze mindenkinek, aki meglátogatta a házat. A szomszédos Hadik Kávéházból kölcsönzött székeken mozizó szomszédokon pedig látszott, hogy hirtelen elkezdtek nagyon büszkék lenni az otthonukra. A kis szervezőcsapat tagjai – ekkor talán 3-4 lakás lakói – pedig maguk is meglepődtek, hogy a lelkesedésük mennyire átragadt az egész házra.
Innentől kezdve nem volt megállás, hihetetlen energiák szabadultak fel, a közgyűlések pedig annyira jó hangulatúak lettek, hogy megtörtént a budapesti lehetetlen: a lakók megdöntötték a közös képviselő uralmát, és saját kezükbe vették a sorsukat, vagyis a közös képviseletet. A helyi védettségű ház tetejének – ahonnan furcsa módon nem Budapest ostromakor, hanem a hatvanas években tűntek el a karddíszek és a sisak – egyharmadát már felújították, előbb-utóbb szeretnének kertet kialakítani a belső udvarban, és általában megküzdeni a ház felújításának óriási feladatával.
A legtöbb budapesti házzal ellentétben, ahol Budapest100 egyszer van egy évben, a Csontváry-ház lakóközössége a terekre fókuszáló 2018-as programban is részt vett, és továbbra is megőrizte az összegyűjtött képeket és történeteket, amelyek a mai napig minikiállításként fogadják az épület lakóit és vendégeit. Sőt, a gyűjtemény folyamatosan újabb relikviákkal és történetekkel bővül. Enyedi Ildikó többek között a Gárdonyi téren forgatta A feleségem története című filmet, ahonnan Balázs elkérte a díszlet-lakónévsor díszlet-vitrinjét, és beleillesztette a ház eredeti, leghíresebb és legviccesebb nevű lakóit.
A Csontváry-házzal párhuzamosan pedig a Bartók Béla út is feléledt. A Szatyor felköltözött a pincéből, és ugyanazon a néven, új koncepció szerint a Hadikkal együtt 2010-ben nyitott, utána szépen lassan jöttek a többiek. A galériákkal és kávézókkal teli környék pedig az utóbbi években rendszeresen szerepel különböző, a világ legélhetőbb városnegyedeit felvonultató listákon. Balázs szerint néha már zavarba ejtően jó a Bartók környéke. Mindenesetre már biztosan nem áll meg az élet este 10 órakor: egy kis jóindulattal akár Pesten is lehetnénk.
Balázs és Noémi nem engednek be mindenkit a lakásukba, de ha szeretnél többet megtudni a környék történetéről, jelentkezz a hosszúlépés.járunk? Süllyedő világ: A Gellérthegy születése című sétájára!
hosszúlépés
A hosszúlépés.járunk? arról szól, hogy megmutassuk Budapest legizgalmasabb helyeit és szóban-írásban elmeséljük, előttünk kik és hogyan éltek, dolgoztak, csavarogtak és kockáztattak itt. Városi sétákat szervezünk és könyveket írunk, mert hiszünk benne, hogyha megismered Budapestet, nem tudod nem szeretni. Posztok mindenről, amit menet közben találunk, Koniorczyk Boritól, a hosszúlépés társalapítójától.