KKevint hallgatva az olasz fasiszták is elégedetten csettintettek volna

zene
április 05., 08:39

A minap elém került a futurista kiáltvány, ami Kassák Lajos szerint kis túlzással elindította az avantgárd mozgalmakat, ezzel hozzájárulva a teljes modern művészet átalakulásához. A kiáltvány és a mozgalom hatását nem lebecsülve semmiképp sem érdektelen, hogy szerzője, Filippo Tommaso Marinetti az olasz fasizmus egyik főideológusa, továbbá a későbbi fasiszta diktátor, Benito Mussolini harcostársa volt. (Persze ez a kapcsolat sem volt fekete-fehér, ezen az oldalon összeszedték a két irányzat kapcsolatát.)

photo_camera Filippo Tommaso Marinetti Forrás: Wikipédia

Szintén a minap került elém KKevin magyar rapper legújabb, Patkány című száma. Kis túlzással a futurista kiáltvány tökéletes beteljesülése, amiről a 20. század eleji futuristák és dadaisták még csak álmodni sem mertek volna. Persze felróható volna, hogy a Marinetti és KKevin közötti párhuzam felér egy Erzsébet királynő és Orbán Viktor közötti párhuzammal, és ez ellen nehéz is volna védekezni, úgyhogy – azon túl, hogy felvillantanám Krúbi méltán híres Orbán-festményét – pajzsként emelem magam elé Marinetti kiáltványának szavait:

„Majd ha negyvenévesek leszünk, más, fiatalabb és nálunk értékesebb emberek hadd dobjanak csak a papírkosárba bennünket, mint felesleges kéziratokat. Egyenesen ezt szeretnénk! Követőink ellenünk fordulnak majd; mindenfelől jönnek első énekeik szárnyas ritmusára táncolva, felnyújtva horgas, rabló ujjaikat, s az akadémiák kapuiban kutyamódra szimatolják a könyvtárak katakombáiba jutott; már rothadó elméink erős szagát.”

photo_camera Forrás: KKevin/Facebook

Nade vegyük sorra a kiáltvány pontjait, és utána ítéljük meg ezt kocsmapulti teóriát!

1. „A veszély szeretetét, az erőre és merészségre való törekvést akarjuk megénekelni” – így Marinetti.

„Folyton szétmaradok, de egyszer észbe kapok, hajt a vérem az apámé” – felel KKevin.

2. „A bátorság, a vakmerőség, a lázadás lesznek költészetünk lényeges elemei” – szól a második pont, és KKevin nem okoz csalódást:

„Valamiért úgy érzem, hogy fiatalon megyek el,
túlhajtom magamat mert nekem nem csak a fele kell.”

3. „Az irodalom mindmáig a megfontolt mozdulatlanságot, a révületet és az álmot magasztalta. Mi a kihívó mozgást, a lázas álmatlanságot, a futólépést, a halálugrást, a pofont és az ökölcsapást magasztaljuk” – hepciáskodik az öreg fasiszta.

„Olyat baszok oda mindig hogy beszakad az agyatok,
Hergelem a csicskákat fel a bratyeszotok matador” – törli fel a padlót a bajszos fasisztával a napszemcsis KKevin Side Babe című számában.

4. „Megállapítjuk, hogy a világ nagyszerűsége új szépséggel gazdagodott: a sebesség szépségével. Egy versenyautó, kirobbanó lélegzetű kígyókhoz hasonlatos, vastag csövekkel díszített motorházával… egy bömbölő autó, mely úgy száguld, mint a kartács, szebb, mint a Szamothrakéi Győzelem [szobra]” – írta több mint száz éve Marinetti, és a repülőkről még szót sem ejtett.

„Emirates first class, te wizzaires kis bohóc,
Én premierben játszok, te otthon nyomod a csocsót,
Na cső cső, padlógáz, kétszáz, M7,
Renault Megan volt bent a picsám alatt nemrég” – szavalja KKevin.

5. „Azt az embert akarjuk dicsőíteni, aki a kormánykereket tartja, melynek képzelt rúdja átéri a földet, rohanó futásban, földi pályájának körein.”

Nem ismételném meg az előző idézetet.

6. „Kell, hogy a költő hévvel, nagyvonalúsággal és teljesen adja oda magát, hogy a leglényegesebb elemek lelkesítő hevét növelje” – írta elő Marinette, és biztosak lehetünk benne, hogy ha KKevin bármely klippjét megnézte volna, elégedetten csettintett volna, mondván ilyen odaadásról még álmodni se mert volna:

link Forrás

7. „Nincs másban szépség, csak a küzdelemben. Egy mű sem lehet igazi alkotás, ha nincs támadó jellege. A költészetet úgy kell felfogni, mint heves támadást ismeretlen erők ellen, hogy azután az ember előtt megadásra lehessen kényszeríteni őket” – a futuristák a hagyományt támadták, és azt hát mivel támadásuk KKevint nézve többé-kevésbé sikeresnek bizonyult, a rappernek már csak maga ellen képes lázadni:

8. „A századok legkiemelkedőbb csúcsán állunk!…Miért kellene hátranéznünk, ha ki akarjuk tárni a Lehetetlen rejtelmes kapuit? Tegnap meghalt az Idő és a Tér. Már a teljességben élünk, miután megteremtettük az örök, mindenütt jelenlévő sebességet” – szólt a próféta, de KKevin rámutatott, hogy, még mindig vannak meghódítatlan csúcsok:

„Sajnos engem gyerekként is messziről elkerült már a józan élet
Legalább nem lettek oda a kósza évek
Menetelek fel a hegyre
Soha nem hagyom abba amíg forr a vérem” – szól a költő Csavargó című művében.

9. „A háborút akarjuk dicsőíteni – a világ egyetlen megtisztítóját –, a militarizmust, a
patriotizmust, a felszabadultak destruktív magatartását, azokat a szép elveket, melyekért meghal az ember, és a nő megvetését” – fortyog a fasiszta ideológia az első világháború előtti években, és bár militarizmussal nehéz lenne vádolni KKevint, azért a következő sorokat nem nehéz továbbgondolni:

„Felületes világot élünk,
mindenhol hemzseg a sok patkány.”

És ne feledkezzünk meg a nők megvetéséről sem!

„Alig ittam meg a piámat, csörög a csajod épp,
Buta gádzsi, újbuda flow,
Egész évben aratási.”

Bővebben:

„A nők hatvan százalékát, vagy basztam, vagy baszom,
Nem egyszerű ez tesóm olyan, mint a szlalom,
Hogy itt aludnál, se kezdje gondolkozni azon,
Megnézzük a várost, utána már csak privát buli,
Anyukákat varrok le, mert a fia imád tuti,
Tetszik a picsád nyuszi, még egyet igyál puszi,
Dugunk azt elépek a CLA-val, mindjárt csumi.”

10. „Le akarjuk rombolni a múzeumokat, a könyvtárakat, az akadémiák minden fajtáját, és harcolni akarunk az erkölcsösködés, a nőmozgalom és minden megalkuvó vagy hasznos hitványság ellen” – na jó, az utolsó két ponton már kicsit meg kellett erőltetnem magam, de azért egy perc alatt lehetett találni két eszmeileg rímelő sort:

„Nem szeretjük azt aki csak nagy szavakat hajigál.”

„Ne haragudj anyu, a kicsi fiad felnőtt,
Sajnos az életemben nem mindig van erkölcs.”

11. Az utolsó pont, ahol megbukik az Elmélet, lévén Marinetti még törődött a társadalommal, a forradalmakat akarta megénekelni, de hát ennyi év távlatából, oly sok viszály és esztétikai leágazás után az ilyen mértékű egyezés sem kis teljesítmény.

„Meg fogjuk énekelni a munkától, örömtől, vagy a lendülettől felkavart nagy tömegeket: megénekeljük a forradalmak sokszínű és sokhangú áradatait a modern világvárosokban; megénekeljük a fegyvergyárak és vad villamos holdaktól megvilágított hajógyárak vibráló éjszakai tüzét...” – nem idézném ide az egészet, legyen elég annyi, hogy a futurizmus Kassák szerint egy csapat költő részeg száguldozásából született, és ez azért KKevintől sem áll olyan távol:

„Uuu, csak hajtom a verdát és zuhog az eső,
Uuu, kétszázzal a pályán max hangerő,
Nem érzek már semmit, elhagytam a lelkem, messze elkerül a szerelem,
Nem szeretek meg senkit, csalódtam de mennyit, pia buli ebbe temetek.”

Egyébként futuristák nem csak Olaszországban, de Oroszországban is voltak, de ők szocialista szemszögből fogtak neki a múlt lerombolásának. bodogb@444.hu címre várom az ő kiáltványuknak (Pofon ütjük a közizlést) a kortárs manifesztációit!