„Nemcsak transzgenerációs adósságokat kapunk, hanem hiteleket is”

könyv
december 19., 17:26

Pár hete jelent meg Grecsó Krisztián új regénye, az Apám üzent, ami egyfelől a múlt század hazai történelmét átfogó, több generációra visszatekintő családregény, közben meg a szerző saját identitásának alakulását bemutató, rendkívül személyes mű.

A Nem rossz könyvek új részében Grecsó Krisztiánnal beszélgettünk olyan kérdésekről, mint hogy egyáltalán, miért kezd bele valaki egy ilyen munkába, mivel járhat, ha az ember elkezd utánamenni a családi mitológiák valóságtartalmának, hogyan lehet előremenekülni a démonok elől vagy min múlhat, hogy ki tud-e törni valaki vagy sem.

A tartalomból:

  • 00.00 Két könyv, amire röviden kitérünk: Alba De Céspedes - Tiltott füzet és Alekszej Navalnij - Hazafi, valamint az emlegetett cikk a könyvről.
  • 6.10 És a vendégünk: Grecsó Krisztián, akinek pár hete jelent meg új regénye, az Apám üzent. És rögtön az első kérdés arról, hogy hogyan tudott eddig úgy írni, hogy az apja alakját végig kerülgette, egészen eddig a regényig. És hogyan lehet aztán ehhez a munkához nyelvet találni? Inspirációs forrás lehet-e például Móricz naplójának bitang őszintesége?
  • 12.20 A naplóírás igénye és a valóság: módszertani kérdések és nehézségek.
  • 14.40 Autofikciós hullám és hogy miben más ez a regény. A felismerés, hogy nemcsak transzgenerációs adósságokat kapunk, hanem hiteleket is, és a múlt és a szülők nem kizárólag a pszichológusnál feldolgozandó traumák. Apák és nagyanyák lázadásai írással és szavalással.
  • 25.50 A „nem szabad átlagosnak lenni!” felszólítás hatása egy életre. És a felismerés, hogy mit keres egy alapvetően introvertált író a színpadon.
  • 33.45 Nem volt-e ott a csábítás, hogy úgy meséld el ezt a történetet, ahogy neked a legjobb? És milyen szabályrendszer kíséri egy ilyen munkát?
  • 39.00 Férfi- és női sorsok a paraszti kultúrában, vágyak és kitörési lehetőségek. És menekülés a démonok elől: „Nem nagyon volt más út nekem, mint az a remény, hogy valahogy meg fogom tudni fogalmazni magam”
  • 44.30 Az alkoholizmus démona, és a környezet, ami nagyon szereti a bukástörténeteket.
  • 50.50 Családi mitológiák és ezek leleplezése. Hogy mire jó ez az egész munka? A saját emlékeidhez való viszonyod is megváltozik. És sokkal jobb érteni, hogy a saját szüleidnek, nagyszüleidnek milyen gondjai voltak. Erre biztat ez a könyv: kezdd el ezt a munkát, lehet hogy eleinte fájni fog, de elképesztő haszonnal jár majd.
  • 55.50 Miről lehet ezután írni?
  • 60.00 Három könyv Grecsó Krisztián ajánlásában: Szabó T. Anna - Vigasz, Fekete Vince - Gyönyörű apokalipszis, és Pál Sándor Attila - Daloskönyv.

Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek:

Címlapkép, technikai segítségek: Botos Tamás, Kiss Bence