Kedvenc idei könyveink utolsó pillanatos ajándékkeresőknek
A Nem rossz könyvek podcast december eleji epizódjában összeszedtük a kedvenc idei könyvmegjelenéseinket itthonról, itt vissza is lehet hallgatni a részt, de gondoltuk, hogy ezúttal listába szedve is közzétesszük a választásainkat, megkönnyítve az utolsópillanatos ajándékvásárlók, illetve a magukat egy jó könyvvel meglepni szándékozók helyzetét.
A lista végén gyerekkönyvek is vannak, és fontos infó még, hogy a könyveket nem valamiféle rangsor szerint követik egymást, hanem ahogy az epizód során épp eszünkbe jutottak.
Timothy Garton Ash - Európa
A híres brit történész megírta Európa 1945 és 2022 közötti történetét, de a könyve jóval több ennél: személyes útinapló, számtalan sztori Közép-Kelet-Európa elmúlt évtizedeiből, és egy amolyan szerelmes levél a közös Európa eszményéhez.
Kjersti Annesdatter Skomsvold - A gyerek
Képtelenség megírni és képtelenség felkészülni a szülővé válásra, mégis ha csak egy könyvet kell ajánlani a témában, ez lenne az, mert ebben a füzetnyi szövegben szinte minden benne van, amit elveszítünk és amit kapunk, miután megszületik a gyerekünk.
Hartmut Rosa - A kezelhetetlen
A technológiai fejlődéssel párhuzamosan hogyan vált egyre idegenebbé és fenyegetőbbé a világ körülöttünk? Erre a kérdésre keresi a választ a német szociológus, Hartmut Rosa, aki szerint az egyik fő probléma, hogy már nem nagyon tudunk a világhoz és másokhoz nem az uralom logikája felől kapcsolódni. Rosa könyvéről még a magyar megjelenés előtt részletesen is írtunk.
Karin Smirnoff - Elmentem az öcsémhez és Elvittük anyát északra
Az Elmentem az öcsémhez egy elképesztő történet arról, hogy hogyan lehet túlélni, ha azok fordulnak ellenünk, akikben a legjobban bízunk, a szüleink. A második kötetben (Elvittük anyát északra) is az erőszaké, a kiszolgáltatottságé a főszerep, de itt egy egész közösség fordul az ember ellen. A Jana Kippo trilógia első két kötete olvasható magyarul, tavasszal érkezik az utolsó, harmadik rész fordítása.
Cristina Rivera Garza - Liliana legyőzhetetlen nyara
Liliana Rivera Garzát 1990-ben gyilkolták meg Mexikóvárosban. A nővére 30 évvel később bírta rávenni magát, hogy kinyissa testvére egykori dobozait, elolvassa az akkori leveleket, feljegyzéseket. A Pulitzer-díjjal jutalmazott, magyarul is olvasható Liliana legyőzhetetlen nyara egyszerre személyes emlékállítás egy meggyilkolt nőnek és vádbeszéd a nők elleni erőszakot megengedő társadalommal szemben. Írtunk is a könyvről, itt lehet olvasni.
Bíró Zsombor Aurél - Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek
Könnyed, vicces, mégis súlyos felnövéstörténet, aminek a világa mindannyiunknak otthonos és ismerős. A szerző játékra hívja az olvasót és elég jó hozzá csatlakozni! Bíró Zsombor Aurél a podcastunk vendége is volt, itt lehet meghallgatni.
Hisham Matar - My Friends
Az egyetlen angol nyelvű könyv a listán a líbiai-amerikai Hisham Matar idei regénye. Lírai szöveg arról, mit jelent a barátság, mit jelent politikai száműzetésben élni évtizedekig, és hogy igazából min múlik, mit tekint az ember a hazájának.
Han Kang - Görög leckék
Az idei Nobel-díjas dél-koreai írónő legújabb magyarul megjelent regénye két ember különleges kapcsolatáról: egyikük egy betegség miatt éppen elveszíti a látását, a másikuk családi traumák hatására elveszítette a hangját. Ők pedig egy holt nyelven keresztül találkoznak ebben a hagyományos elbeszélési módokat szétfeszítő, nagyon szép kötet lapjain.
Christoph Ransmayr - Egy félénk férfi atlasza
Különleges utazókönyv az ismert osztrák írótól, amiben semmi nem szokványos. Mindentől eldugott, időnként sorscsapásokkal sújtott régiókat is felkeresve Ransmayr szemlélődve ír az őt körülvevő világról, legtöbbször egy banális esemény vagy találkozást feldolgozva, hogy aztán abból messzire kalandozzon el. A 70 bejegyzésből álló útinapló semmiben nem hasonlít egy szokványos utazókönyvre, de nehéz nagyon letenni.
Terézia Mora - Muna
Egy bántalmazó párkapcsolat története, miközben rálátunk, hogyan boldogulnak '89 után az bölcsész egyetemisták, írók, újságírók az európai nagyvárosokban.
Alba de Céspedes - Tiltott füzet
Egy olasz háziasszony éli a teljesen hétköznapi életét, amíg el nem kezd titokban naplót írni. Az, hogy lejegyszi a gondolatait és érzéseit, kicsit jobban rálát magára teljesen felforgatja az életét és a kapcsolatait.
És a gyerekkönyvek:
Julia Donaldson és Axel Scheffler közös életműve
Egyik alkotással se lehet melléfogni, mi a műsor során azért kiemeltünk pár részt: Bandita patkány, Zog első és második része, valamint és Patrick, a pingvin. És külön kitérünk az állandó fordító, Papp Gábor Zsigmond munkájának nagyszerűségére.
Kovács Ágó - Zsebkönyv
Szülői és gyerekfantáziát is megmozgató mesélőkönyv, melyben ismert figurák zsebeinek tartalmát ismerhetjük meg, hogy aztán arra kalandozzunk onnan tovább, ahova csak szeretnénk.
Monika Golasovská Čechová - Füvészkönyv
Klasszikus füvészkönyv, gyűjthető és felhasználható növények bemutatásával, de mellé nagyon szép illusztrációk és egy egész mesebeli világ is társul.
Marék Veronika életműve
Talán felesleges is túl hosszan bemutatni az elmúlt jó pár évtized egyik legjelentősebb magyar meseíróját. Mi az adásban a Laci és az oroszlán nagyszerűségére tértünk ki, de nyilván bármi más Marék Veronika-mű is remek választás.