Tarolt a marosvásárhelyi színház a Színikritikusok díján, először volt hármas holtverseny
Kedd este a 45. alkalommal adták át a Színikritikusok díját, ez mára az egyetlen olyan nagy díj a színházi szakmában, ami a politikától függetlenül létezik. A Trafóban tartott gálát idén a Lovas Rozi, Lengyel Tamás, Molnár Áron és Horváth János Antal vezette Loupe Színházi Társulás rendezte.
A díjakat meghívott civil szervezetek képviselői adták át, akik meséltek kicsit munkájukról, ez pedig sokat hozzáadott az egyébként szűk szakmai körnek szóló gálához. Beszélt: Aujeszky Nóra Ilona és Kunos Zsuzsa (TASZ), Bódis Kriszta (Van Helyed! Alapítvány), Kovács Vera (Utcáról Lakásba Egyesület), L. Ritók Nóra (Igazgyöngy Alapítvány), valamint Sevcsik Anna (Élet. Érzés Egyesület).
A legtöbb díjat, szám szerint négyet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata vihette haza Az igazság gyertyái című előadásért.
Erről pont nemrég írtunk kritikát.
Az Örkény Színház három kategóriában (gyerek- és ifjúsági előadás, női és férfi epizódszereplő) nyert, a Katona József Színház, a Radnóti Színház és a Stúdió K két-két díjat kapott. A díj történetében először fordult elő, hogy hármas holtversenyt kellett hirdetni, a legjobb női epizódszereplő kategóriában Berekméri Katalin, Mentes Júlia és Zsigmond Emőke is nyert.
Négy díjazott neve már az átadó előtt ismert volt:
- életműdíjat kapott Hernyák György vajdasági rendező.
- Az évadokon átívelő, progresszív, társadalmi értelemben is jelentős munkát végző társulatok vagy személyek, illetve ilyen előadások számára adható Jövő díjat a Stereo Akt kapta (ennek vezetőjével nyáron interjúztunk).
- Különdíjjal ismerték el a THEALTER fesztivált.
- A legjobb gyerek- és ifjúsági színházi előadás az Örkény Színházban bemutatott Klara és a Nap lett.
A legígéretesebb pályakezdő kategóriában harmadik alkalommal jelölt Major Erik idén elvitte a díjat, többek között az Istentelen ifjúságban - kritikánk itt - nyújtott alakításáért.
Díjazottak:
- Életműdíj: Hernyák György
- Jövő díj: STEREO AKT
- Különdíj: THEALTER fesztivál
- A legjobb független színházi előadás: Prudencia Hart különös kivetkezése (Stúdió K Színház, rendező: Kovács D. Dániel) - kritikánk itt
- A legjobb kőszínházi előadás: Az igazság gyertyái (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat, rendező: Sebestyén Aba)
- A legjobb szórakoztató színházi előadás: Csárdáskirálynő (Nagyváradi Szigligeti Színház, rendező: Novák Eszter)
- A legjobb gyerek- és ifjúsági előadás: Klara és a Nap (Örkény Színház, koncepció: Fodor Orsolya, Hajós Zsuzsa, Neudold Júlia)
- A legjobb rendezés: Liliom (Budaörsi Latinovits Színház, rendező: Kovalik Balázs)
- A legjobb női főszereplő: B. Fülöp Erzsébet (Az igazság gyertyái, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat)
- A legjobb férfi főszereplő: Pál András (Oidipusz, Radnóti Színház)
- A legjobb női epizódszereplő: Berekméri Katalin (Csónak, avagy előttünk az özönvíz, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat); Mentes Júlia (Extázis, Katona József Színház - kritikánk itt); Zsigmond Emőke (Lidércek, Shaxpeare, Delírium, Örkény István Színház - kritikánk itt)
- A legjobb férfi epizódszereplő: Znamenák István (Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza, Örkény István Színház)
- A legígéretesebb pályakezdő: Major Erik
- A legjobb új magyar dráma/színpadi szöveg: Székely Csaba: Az igazság gyertyái
- A legjobb díszlet: Extázis (Katona József Színház, tervező: Devich Botond)
- A legjobb jelmez: Pekingi ősz (Katona József Színház, tervező: Szakos Kriszta)
- A legjobb színházi zene: Üvöltő szelek (Benoit Produkció–Szentendrei Teátrum, zeneszerző: Kákonyi Árpád)
- Különdíj: Závada Péter, David Greig: Prudencia Hart különös kivetkezése című darabjának fordításáért és a Stúdió K Színház-beli előadás szövegének létrehozásáért