Az útikönyvek erényei és 444 jó hely Magyarországon

könyv
november 07., 16:29

Miért olvasunk még útikönyveket az internet korában, és milyen esélyei vannak a műfajnak a ChatGPT-vel szemben? És hogyan lehet útikönyvet írni 444 jó magyarországi helyről? Vagy mik azok a figyelmeztető jelek, amikre érdemes odafigyelni egy étlapon? Sok más mellett ezekre a kérdésekre is kerestük a választ a Nem rossz könyvek podcastban, ahol Bede Márton volt a vendégünk.

A napokban jelenik meg és a 444.hu/jomagyar oldalon már meg is vásárolható új kiadványunk, a 444 jó hely Magyarországon, melyben 8 régióra osztva lehet megismerni az ország rejtett és kevésbé rejtett, de jó helyeit. Ahogy a fülszöveg ígéri, kulcsosházak és kastélyszállók, túraútvonalak és látnivalók, éttermek és kocsmák, eldugott települések, strandok, fürdők, hegyek, völgyek, szélmalmok és rétesezők mind sorra kerülnek.

A tartalomból:

  • 00.00 Utazástémájú könyvek, amiket röviden megemlítünk: Cal Flyn - Az elhagyatottság szigetei, Christopher Brown - Natural History of Empty Lots, Narine Abgarjan regényei, Martyna Bunda - Ridegség, Christoph Ransmayr - Egy félénk férfi atlasza.
  • 5.00 A vendégünk Bede Márton. És rögtön az első kérdés: miért kezd el valaki útikönyvet írni? Meg egyáltalán, mi a különbség az útikönyv és az utazós könyv között?
  • 9.50 Az utazást alakító érdeklődési féreglyuk friss példája: miért van több palesztin zászló Baszkföldön, mint Marseille-ben? Aki ezt megfejti, kap egy 444 Jó hely Magyarországon könyvet!
  • 14.10 Útikönyvhasználati szokások, és egy jó márka: a Bradt. Valamint az Offbeat Budapest az ideérkező külföldieknek. Mit tud az útikönyv még mindig az internettel szemben? Az AI miatt még értékesebbek lettek az útikönyvek. A szóba került cikk az utazásról az internet utáni világban, és a ChatGPT magyarországi ajánlata.
  • 20.30 És akkor az új könyv: mi változott a 2019-es kiadás óta, hogyan alakította át a járvány a hazai vendéglátást? Vidéken sokkal nagyobb változások voltak, mint Budapesten. És hogyan lehet kiválasztani 444 jó helyet?
  • 25.10 Mi a legrejtettebb kincs, ami szembejött? És mit jelent a kis odafigyeléssel szinte bárhol lehet egy jót enni? Például mire odafigyelni egy étterem étlapján? Uj Péter említett cikke.
  • 29.30 Az ország leginkább alulértékelt régiója. A „fekete lyuk”, ahonnan nem került be semmi a könyvbe. És jó éttermek olyan helyeken, ahol az ember nem is gondolná.
  • 34.20 Ami a Balatonra igaz, az egyben Budapestre is: borzasztóan drága Magyarország. Kastélyok és az említett cikk a kastélyprogramról.
  • 36.55 Bedepuszta tényleg jó hely?
  • 38.30 Melyik az a hely, aminek kedvéért bármikor autóba ülnél, hogy egyél vagy aludj egyet?
  • 40.00 Három könyv Bede Márton ajánlásában: John Gimlette könyvei, pl. At the Tomb of the Inflatable Pig, Michael Smith - An Unsung Hero: Tom Crean, és Jaroslav Hašek - Svejk.

Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek: