Mire való az iskola?

könyv
november 21., 16:48

El tudjuk-e egyáltalán képzelni radikálisan másmilyennek az iskoláinkat? Milyen szerepet tölt be az iskola abban, hogy milyen tagjai leszünk a társadalomnak? Hogyan képezik le a hazai iskolák a társadalmi különbségeket? És egyáltalán, mitől jó egy iskola? A Nem rossz könyvek podcast vendége Mészáros György oktatáskutató, az ELTE PPK docense.

Idén ősszel jelent meg először magyarul a kritikai pedagógia egyik alapműve, Az elnyomottak pedagógiája. A brazil Paolo Freire 1968-as kötete az elmúlt évtizedekben nemcsak oktatókat és baloldali gondolkodókat inspirált világszerte, hanem például Ferenc pápa számára is fontos hivatkozási pontként szolgált. A magyar kiadást lektorálta és az előszót Mészáros György írta, akinek szintén idén jelent meg könyve, „Jók leszünk!” – Hogyan formál társadalmi lénnyé az iskola? címmel, melyben egy középosztálybeli gyerekeket fogadó, illetve egy szegregátum mellett működő iskolában végzett résztvevő megfigyeléses kutatásának eredményeit mutatta be. Mészáros könyve az egyetem oldaláról ingyenesen letölthető.

A tartalomból:

  • 00.00 Ezúttal csak rövid felvezető, mert legközelebb már az év kedvenc könyvélményeivel jövünk. De azért egy könyv, ami szóba kerül: Ács Dániel- Nem tudhatod.
  • 2.45 És akkor a mai vendégünk: Mészáros György. Rögtön az első kérdés: miért fontos Freire könyve, és hogyhogy nem jelent meg eddig magyarul? És miért lehet érdekes Freire-t olvasni a 2020-as évek Magyarországán?
  • 10.30 Ferenc pápa és Freire, kapitalizmuskritika és katolikus hit, valamint forradalmi pedagógia vs. reformpedagógia.
  • 14.52 A bankszemléletű oktatás elmélete és mindannyiunk közös borzongató emlékei az iskolából. Ahogy tanítunk, az is formálja az embereket arra, hogy hogyan legyenek „jó” tagjai a rendszernek.
  • 21.00 A dialógus szerepe és a valóságalapú oktatás mibenléte. És a látszat fontossá válása.
  • 24.40 Mészáros György könyve, a „Jók leszünk!" - Hogyan formál társadalmi lénnyé az iskola?. És a két iskola, ahol résztvevő megfigyelést végzett. És a középosztálybeliség ideálja, ami talán nem is létezik.
  • 31.20 Hogyan jön szembe kutatás közben az iskolákban a valóság, és hogyan írja felül az eredeti kérdéseket. Osztályok és habitusok. És hogyan lesz rendszerkritikai elméletből tanári gyakorlat?
  • 39.10 Áttérés a gyakorlati szempontokra: hogyan keressünk jó iskolát? Egyáltalán, milyen a jó iskola? Nagyon könnyű a finnekkel példálózni, de könnyen félrevihet.
  • 46.00 Változó tartalomfogyasztási szokások: olvasnak-e a diákok, és baj-e, ha változik, ahogy megismerik a világot? Az emlegetett Qubit cikk.
  • 51.20 Három könyv Mészáros György ajánlásában: Gabriel García Márquez - Száz év magány (a Márquezről szóló epizódunk itt hallgatható meg), J. R. R. Tolkien - A Gyűrűk Ura és Éber Márk Áron - A csepp.
Mészáros György
photo_camera Mészáros György Fotó: Kovács Bendegúz/444

Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek:

Címlapkép, technika: Botos Tamás.