Nem az a kérdés, hogy mit kezdünk magunkkal, hanem az, hogy mit kezdünk azzal, amivé mások tettek bennünket

könyv
január 16., 17:38

Mivel jár, ha valaki szegény munkáscsaládból indulva válik a párizsi csúcsértelmiség tagjává? Hogyan lehet utólag feldolgozni azt a folyamatot, ahogy egy fiatal hátrahagyja családját és közegét? Tavaly ősszel jelent meg magyar nyelven a francia filozófus, Didier Eribon Visszatérés Reimsbe című önéletelemző könyve, melynek alapanyagát saját és családja élettörténete, homoszexualitása, hátrányos társadalmi helyzete adta, és melynek egyik központi motívuma a címben is idézett mondat.

A Nem rossz könyvek podcast élő felvételén Eribon könyvéről a fordítóval, Fáber Ágoston szociológussal beszélgettünk. Többek között osztályárulásról, szégyenről és arról, hogy mennyibe kerül egy anya megmentése.

Fáber Ágoston egyszer már volt vendégünk, akkor Édouard Louis életművéről volt szó, és Louis neve most is előkerült Annie Ernaux-ével együtt. Louis és Ernaux műveiről korábban a 444-en is írtunk, ajánljuk ezeket a cikkeket is a podcast mellé. Az epizódot élőben, a Replika társadalomtudományi folyóirat lapszámbemutatóján vettük fel, ezért ér véget a megszokottnál kurtábban.

  • 00.00 Kisvárosi munkáscsaládból a párizsi értelmiségi világ csúcsáig: ki is Didier Eribon?
  • 4.28 Eribon, Louis, Ernaux: mi lehet az oka, hogy három francia szerző ennyire hasonlóan vizsgálja saját élettörténetét?
  • 9.20 A sok átfedés mellett mik a különbségek Louis és Eribon története között?
  • 12.55 Miért lettek ennyire sikeresek, mit tudnak, ami miatt ennyien olvassák őket? „Az önmagunkról szóló ömlengés nem azonos az önmagunkkal kapcsolatos szociológiai-pszichológiai reflexióval.”
  • 15.50 Miért nem elégséges eszköz saját családtörténete megértéséhez a pszichológia Eribon számára?
  • 19.00 Miért volt az, hogy Eribon előbb tudott írni arról, hogy meleg, mint hogy munkáscsaládból származik? „Eribon története, hogy hogyan vált azzá, akivé válnia kellett, és hogy hogyan vált azzá, amit nem tudott elviselni.”
  • 23.10 Baloldaliság és a feszültség, ha közben valaki mindenáron hátra akarja hagyni a saját közegét: a felismerés, hogy az a munkásság, aminek a könyvek szerint lennie kéne, az nem ugyanaz, amibe ő beleszületik. És miért pártoltak át olyan sokan a baloldalról a szélsőjobbhoz?
  • 31.55 A rengeteg feszültség és a kérdés, hogy akkor pont nekik miért sikerült.
  • 36.30 Fenn lehet-e tartani egy családot, ha a gyerekek közben ilyen messzire kerülnek szüleiktől a társadalomban?
  • 39.50 Női sorsok, anyák szerepe – mennyibe kerül egy anya megmentése?
photo_camera Fotó: Botos Tamás

Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek: