Tandori mondatai olyanok, mintha madártollak szállingóznának a levegőből

könyv
július 03., 15:30

Az év legnagyobb hazai irodalmi történése Tandori Dezső első, de egészen idáig kiadatlan verseskötetének, az Egyetlennek a megjelenése. A kötetet 1964-ben visszadobta a Magvető, Tandori pedig egy noteszba írta le kézírással a verseket, és küldte el Párizsba barátjának, Márffy Albinnak.

Sok évtizeddel később és pár évvel Tandori halála után Márffy Albintól került vissza a kötet Magyarországra, hogy aztán végre megjelenhessen. Ebben hatalmas érdemei voltak a zenész Pándi Balázsnak, aki évek óta szenvedélyesen kutatja a Tandori-hagyatékot, és aki megkereste a kötet tervével Simon Mártont, aki éppen egy évvel ezelőtt indított el saját mikrokiadóját, az Okapi Presst. Velük beszélgettünk többek között Tandori alakjáról és életművéről, a kötet kalandos történetéről, hogy mit érdemes olvasni Tandoritól, és hogy mi értelme van mikrokiadót indítani.

A tartalomból:

  • 00:00 Pár verseskötet, amit említünk: a Szép versek 2025 a Magvetőtől és Csordás Kata kötete, A tékozlás öröme. És lesz élő podcastfelvételünk a Művészetek völgyében, hamarosan kiderülnek a részletek, például a vendégünk kiléte is!
  • 3:15 A mai témánk Tandori Dezső első, de csak most megjelent kötete, az Egyetlen. És két vendégünk Pándi Balázs és Simon Márton. Rögtön az első kérdés: hogyan lett számukra ennyire fontos Tandori? És mi van a „sapkás, medvés, verebes” Tandorin túl? Nincs olyan típusú vers, amit el lehet képzelni, és Tandori ne írta volna már meg régen. Simon Márton emlegetett könyvesmagazinos cikke itt, a hivatkozott telexes cikk pedig itt olvasható.
  • 9:36 Tandori lemezgyűjteményének története, az emlegetett Instagram, és a 444-es film Pándi Balázsról. És az összefüggés az absztinencia beállta és a Tandori-kutatás felerősödése között.
  • 14:50 Márffy Albin és a véletlenek szerepe, és miért dobta vissza a Magvető 1964-ben a kéziratot?
  • 24:00 Hogyan kerül egy ennyire kis kiadóhoz ez a kötet?
  • 27:10 És hogyan lehet ennyit írni? Ez nem munka, hanem létezési forma. A rengeteg még nem ismert mű és a váratlan Tandori-Prince párhuzam.
  • 35:36 Tandorit akkor érdemes olvasni, ha vágysz arra az elveszettségre, hogy csak visz a szöveg. Olyan szerző, aki alkalmas arra, hogy kimozdítson a valóságból.
  • 42:57 Az Okapi Press története és az első év tapasztalatai. További tervek elfeledett művek kiadására, még ha ennél durvább valószínűleg már nem lesz.
  • 60:50 Könyvek vendégeink ajánlásában: magyar festészeti kötetek, Kiss Tibor Noé - Olvadás, Roberto Bolaño - Vad nyomozók, Kemény István - Lovag Dulcinea, Fancsali Kinga - Nem a haláltól és Tandori Dezső - Még így sem.

Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek: